Rolnictwo
Rząd Syryjski od dawna wspierał rozwój rolnictwa za cel stawiając osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej oraz powiększanie eksportu tradycyjnych lokalnych produktów. Osiągnięto duże rezultaty dzięki wielkim projektom irygacyjnym oraz wsparciu finansowemu państwa.
Wydobycie surowców
Przede wszystkim: ropa naftowa. Chociaż Syria nie jest dużym producentem ropy w porównaniu z innymi krajami regionu to jednak jej eksport ropy był wart 3,2 miliarda dolarów w roku 2010 co stanowiło ponad 25% dochodów państwa. W Syrii wydobywa się również sporo gazu ziemnego jednak jest on albo zużywany przez sam przemysł naftowy albo lokalnie w kraju jako źródło energii. Zresztą Syria jest znaczącym lokalnym producentem energii elektrycznej, którą także eksportowała.
Ponadto Syria jest znaczącym źródłem fosfatów i innych materiałów mineralnych.
Przemysł
Przemysła Syryjski nie jest bardzo rozwinięty. W dużym stopniu spowodowane jest to z dominującą rolą Państwa w całej gospodarce a przez to z brakiem dużych inwestorów zagranicznych (rynek został nieco otwarty od roku 2000 ale w ograniczonym zakresie).
Usługi
Niemal połowa produktu krajowego jest generowana przez usługi. Trudno jednak wskazać jakiś jeden dominujący zakres, szczególnie istotny dla Kraju
Wzrost, spadek, wzrost, spadek...
Syria notowała bardzo wysoki wzrost gospodarczy w latach 70-tych - 336% przez całą dekadę. Po takim wzroście nastąpił dość znaczący spadek w latach 80-tych - minus 33 % przez dekadę. Lata dziewięćdziesiąte to bardzo umiarkowany wzrost - 12% przez całe dziesięciolecie. Po roku 2000 Syria notowała znaczący wzrost w tempie 3-6% na rok.
Trzeba pamiętać, że obecnie produkt krajowy brutto zależy w znaczącym stopniu od ropy naftowej, której ceny są bardzo mocno zmienne. Rolnictwo, stanowiące jedną piątą gospodarki zależy z kolei bardzo mocno od opadów deszczu, które w tym rejonie są kapryśne i również wpływają destabilizująco. Sprawia to, że gospodarka kraju nie była stabilna i przewidywalna nawet przed wybuchem konfliktów w kraju.
Wpływ wojny
Szacunkowe dane świadczą, że ze względu na wojnę produkt krajowy Syrii spadł od 2010 roku o 40% co stanowi gigantyczną stratę. Ponadto obecnie 7% wydatków stanowią koszty wojskowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz